Soovitused kontsertide pildistamiseks

By in
556

Tekst ja fotod: Merili Reinpalu

Kontsertide pildistamine on kindlasti üks keerulisemaid fotograafia liike. Kui enamike pildistamiste puhul on võimalik kontrolli omada praktiliselt kõigi pildi parameetrite osas, siis kontserte pildistades, tuleb olla valmis kõigeks. Näiteks ei ole üldjuhul võimalik juhendada pildil olevat lauljat või bändiliiget. Ka ei ole meil kontrolli pildi valguse üle, mis on alati pidevas muutumises ning lava lähedale saamine võib samuti keeruliseks osutuda.

Kasutan ürituste pildistamiseks komplekti Nikon D810 ning objektiive 70-200 f2.8 ED VR II ja NIKKOR 20mm f1.8G AF-S ED. Öeldakse küll, et pildistamiseks ei ole vaja tipp tehnikat vaid head fotograafi kaamera taha. Nõustun selle väitega üldjuhul täielikult, aga on teatud fotograafia valdkondi, kus on veidi olulisem, et kasutada oleks hea tehnika. Kontserte pildistades on lihtsalt peaaegu alati vähe valgust ning seetõttu on hea, kui on käepärast suurema avaga objektiiv (f1.4, f2.8 jne). Kui rääkida objektiividest, siis eelistan alati kasutada teleobjektiivi. Sellel on lihtne põhjendus – vähe on kontserte, kus fotograaf pääseb bändile lähedale. Teleobjektiiv võimaldab mul saada hea emotsiooniga portreepildid ka eemalt pildistades. Lisaboonuseks ka võimalus eemaldada kaadrist ebavajalik ja fookusesse saada ainult oluline detail. Selleks ideaalseks kaaslaseks on mul alati 70-200 f2.8 ED VR II. Valitud sai ta oma ülikiire autofookuse ning väga heade pildiomaduste pärast. Muidugi on ta ka hea valgusjõuga. Teiseks objektiiviks kasutan Nikkori lainurka 20mm f1.8G. Selle objektiivi võtan välja siis, kui olen portree ja lähivõtted ära teinud, ning teen juurde mõned üldkaadrid kogu lavast ja kontserdi keskkonnast. Tegemist samuti väga hea objektiiviga Nikkori valikust.

Teiseks omaduseks, mis räägib kaamera D810 kasuks, on hea pildikvaliteet kõrgetel ISO-del. Nagu mainitud, on esinemistel enamasti vähe valgust. See omadus võimaldab saada müravabasid pilte ka näiteks ISO 6400 juures.

Kontserte pildistades peab fotograaf olema kiire ja teadma, mida teeb ning samas olema valmis ootamatusteks. Pildistades suurt festivali, kus on tunnis mitu kontserti, tuleb jäädvustada need kõik. Ja need kontserdid toimuvad enamasti ka erinevatel lavadel. Sel juhul soovitan liikuda kiirelt ühelt lavalt teise juurde ning jäädvustada kõigist kiiresti üld- ning portree kaadrid. Seda kõike veel külastajaid mitte oluliselt segades ja proovides suhteliselt märkamatuks jääda. Kindlasti tuleb olla piisavalt julge, et  astuda korraks inimeste ette ja need olulised võtted ära teha. Kui seda julgust pole, siis ilmselt seda valdkonda valida ei tuleks. Mõningatel suurematel kontsertidel on fotograafidele eraldatud ala täpselt lava ette. Sinna lastakse pressikaardiga ning üldjuhul ainult esimesteks kolmeks lauluks. See lihtsustab kõvasti tööd, sest töötada saab vabal alal ja mitte inimesi segades. Lisaks on plussiks võimalus tabada väga head portreevõtted, mida kaugemalt pildistades pole võimalik nii lihtsalt saada.

Räägin veel mõnest pildiseadistusest, mis on minu jaoks oluliseks saanud.  Nendest üheks on WB ehk valgetasakaal. Kui ma teisi olukordi pildistades määran peaaegu alati ise oma WB, siis kontserte pildistades olen leidnud, et Auto WB teeb elu olulisemalt lihtsamaks. Valgus muutub laval sekunditega ja ka värvused vahetuvad. Et seda head valgust kinni püüda on niigi juba ülesanne omaette ning siis lasen Auto WB ülejäänud töö ära teha. Selles osas kiidan D810 kaamerat, lisaks oma kiirusele, suudab ta ka värvust hästi aimata ja edastada. Lisaks tulevad siin esile kaamera eelised suurema piksliarvu osas. Pildifailid on suuremad ja vajadusel on neist võimalik hea kvaliteediga väiksemaid detaile välja croppida (lõigata).

Teiseks tuleb kasutada pigem kiiremaid säriaegu, sest pildistatavad inimesed liiguvad tihti laval palju ringi ja see liikumine tuleks pildil kuidagi peatada. See kõik sõltub muidugi valgustingimustest aga üritan mitte väga palju alla 1/125 säriaja kasutada. Kui tahan mingit konkreetset liikumise efekti saavutada, siis loomulikult katsetan ka pikemate säriaegadega.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply