Maastikufoto jaoks sobib hästi D750 ja Nikkor AF-S 20mm f/1,8G ED

By in
437

Kasutasin nädala jagu Nikoni täiskaadrit D750 ja selle ees Nikkor 20mm f/1.8. Fikseeritud fookuskaugusega objektiivide kasutamine võib tekitada inimestes erinevaid tundeid, osad pooldavad neid, osad mitte. Nagu ikka on siin maailmas teistegi asjadega.

Minu jaoks oli selline valik omamoodi väljakutse, kuid väljakutsed mulle meeldivad. Esiteks juba seetõttu kuna varasemalt olen pildistanud Canoniga ja Nikon on olnud mulle täiesti võõras. Ometi on D750 nuppude paigutus nii loogiliselt üles ehitatud, et kõik esmatähtis sai kiirelt omaseks.

Teiseks olen harjunud maastiku pildistamisel kasutama zoomitavaid lainurkobjektiive, mis annavad mulle võimaluse vastavalt vajadusele fookuskaugust muuta. Maastiku pildistamisel võib selline vajadus üpris tihti tekkida, sest võib juhtuda, et leian rannas uidates huvitava esiplaani ja vajan laiemat nurka, et seda soovitud nurga all kaadrisse ära mahuks. Samuti võib tekkida vajadus vähem informatsiooni kaadrisse jätta ja sooviks objekti lähemale saada.

Täna soovingi keskenduda objektiivile, mitte kerele. Nikkor 20mm f/1.8 on piisavalt valgusjõuline objektiiv, mis annab suurepärased eelised nii maastiku kui tähistaeva pildistamisel. 20mm on piisavalt lai nurk, et lisaks maastikule suur osa taevast pildile saada. Seetõttu ei kasutanud ma selle objektiivi “eelist” lahtist ava, vaid keerasin ava kinniseks ja seadsin ta täiesti teistsugusesse olukorda. 

Nikkor üllatas mind vaid positiivselt. 20mm fixobjektiiviga rannas pildistamas käies sain aru, et ruumist mul puudust ei tule. Vertikaalseks pildistamiseks, kus esiplaanil on puuront, oli piisavalt ruumi ja isegi värvilist taevast jäi ilusti peale. Ava puhul katsetasin f/11 – f/14 vahemikku. Tundus, et kõige teravama tulemuse andis f/11 avaga tehtud pildid.

20mm juures moonutab iga objektiiv mingil määral. See tuli siis rohkem esile, kui pildistada inimesi väga lähedalt ja nad pildi serva sättida. Maastiku pildistamisel moonutust praktiliselt ei märka.

Lisaks meeldis mulle asjaolu, et objektiiv võimaldab pildistada üpris lähedalt, lähim kaugus millega saab asja fookusesse on juba 20 cm peal.

Lõpetuseks, on Nikoni D750 ja Nikkor 20mm suurepärane komplekt. Täiskaadri kohta on kere väike ja kerge. Samuti on Nikkor 20mm väga kompaktne. See on suur pluss fixobjektiivide puhul. Need on zoomobjektiividest oluliselt väiksemad ja kaaluvad vähe. Fototehnika kaal on tegur millega pean arvestama, sest minu metsaskäimised on pigem pikematsorti fotomatkad kui lihtsalt lühikesed hommikused tiirud autoga. Tihti läbin oma vahemaid rattaga ja veedan metsas mitu päeva. Nii tarin endaga kaasas lisaks fotokotile ka matkakotti ja varustuse kaal kipub päris suureks minema.

Tekst ja fotod: Hans Markus Antson

Hans-Markus Antson
On 20-aastane noor loodushuviline, õpib Tartu ülikoolis „Ökoloogiat ja elustikukaitset“ ning veedab suure osa oma vabast ajast looduses. Ökoloogiat läks õppima, sest soovis laiendada oma teadmisi looduse vallas ja läbi oma fotode püüab inimestele seda lähemale tuua. Fotograafias peab tähtsaks, et ta fotod kõnetaksid inimesi ja, et inimesed õpiksid loodust rohkem märkama.

Loodusfotograafiaga on tegelenud veidi rohkem, kui kaks aastat. Enim meeldib pildistada metsloomi, ka maastiku ja tähistaeva pildistamine on südamelähedane.
10. detsembril 2015 pääses Fjällräven Polari konkurssi esikohaga  käesoleva aasta aprillis toimuvale 300km pikkusele ekspeditsioonile. Unistus sai teoks tänu Eesti rahvale, kes häälte kogumisele tulihingeliselt talle kaasa elas ja nii õnnestus kokku koguda 56 854 häält.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply