Pakases pildistamine on väljakutse nii fotograafile kui fototehnikale.

By in
445

Lõpuks ometi on meile kohale jõudnud meie laiuskraadile vastavad ilmastikuolud. Maapind on kaetud lumega ning pakane paugub.  Kauaks sellist talveilma jagub, ei tea keegi. Seepärast on mõistlik iga sobivat hetke kasutada talviste piltide jäädvustamiseks.

Alustame kõige tähtsamast, mis juhtub külmas teie tehnikaga? Päris kindlasti on üheks põhiliseks probleemiks kaamera  aku  mahtuvuse vähenemine. Seepärast tasuks omada karmi külmaga pildistama minnes lisa akut, mida hoida soojas, näiteks jope põuetaskus. Ka külmunud aku võib pärast üles soojenemist teha veel üsna mitu pilti.
Kui külma on juba -20 kraadi ja rohkem, siis ekraani heledus võib oluliselt langeda ning usaldage särituse määramisel pigem histogrammi kui ekraanipilti. Ka displeil olevad sümbolid võivad muutuda väga heledaks ja halvasti nähtavaks.
Mida ma kindlasti ei soovita on pildistamise vaheaegadel kaamera põues soojendamine. Põues võib olla +30 kraadi sooja ja üsna niiske. Väljas on aga näiteks -20 ja seega võib temperatuuride vahe olla 50 kraadi. Selline sooja ja külma järsk kõikumine tekitab niiskuse kondenseerumise ja jäätumise kaamera pinnal ja sees ning see võib kaamerale väga halvasti mõjuda. Kui te parasjagu ei pildista, siis soovitus on hoida kaamera fotokotis. Tähtis on see, et kui sisenete sooja autosse või ruumi, siis peaks olema välistemperatuurile jahtunud kaamera asetatud fotokotti ja koti lukud suletud. Soovi korral võta eelnevalt välja mälukaart, et saaksid tehtud pildid arvutisse laadida ning aku, mis võib ka samuti laadimist vajada. Kui astuda õuest tuppa jääkülm kaamera kaelas siis jäätub hetkega soojas toas olev õhuniiskus kaamera pinnal ja sisemuses. Hiljem sulades tekivad optikale ja elektroonilistele seadmetele veepiisad ja see võib kalli tehnika totaalselt rikkuda. Fotokotti asetatud tehnika asub aga nagu termoses, seal kaamera soojeneb aeglaselt ja neid probleeme ei teki. Fotokotis on kasulik hoida ka silikageeli pakikest, mis aitab siduda kotis olevat niiskust.

Samuti on oluline talvistes tingimustes fotograafi riietus. See peab hoidma tuult ja sooja, samas piisavalt hingama, et liikudes kehast eralduv niiskus juhitaks kehast eemale. Sobib kihiline riietus ja tänapäevased tehnoloogilised kangad, mida kasutatakse matkajatele, jahimeestele ja õues töötavatele inimestele riiete valmistamiseks. Aga fotograafi tööspetsiifika seisneb ka selles, et sageli tuleb teha ka pikki peatuseid ja sellel ajal sooja andev liikumine puudub. Seepärast tuleb eriti hoolikalt valida jalanõusid. Seistes algab külmetamine sageli sobimatutest jalatsitest ning nende sees olevad sokid olgu kuivad ning piisavalt paksud. Tihedalt jalga surutud matkasaabas on halb ning kaotab ära sooja soki efekti. Ei maksa unustada, et riietesse ja ka jalatsisse jäävast väikesest õhuruumist kujuneb  sooja hoidmisel oluline kompnent. Jälgige jalatsi tallamaterjali – libeda tallaga jalanõu on ohtlik nii teile kui fototehnikale. Teiseks oluliseks teemaks on kindad. Väga vajalik on toimetada kaamera nupustikul, ja näpud hakkavad kiiresti külmetama. Vajalikud on sõrmkindad ja lisaks labakud, mis saab sõrmikutele peale tõmmata või kindad, mille sõrmikuid saab täiendavalt katta labakinda osaga. Kasutada võiks ka laia salli või  kaelust) millega katta suu ja nina. Talvel pildistamise ajal  on probleemiks see, et väljahingatav õhk jäätub  kaamera dioptril ja ekraanil. Selline näokate leevendab veidi seda probleemi ja ka nina püsib soojas ning ära unusta ka sooja mütsi!

Veel üks nipp – oluline on end kütta ka seest. Kuum jook  termoses on siin vägagi tõhus. Pakutud on ka alkoholiga jooki. Tõsi, alkohol loob kehas soojatunde, kuid paraku on see petlik. Alkoholi toimel veresooned laienevad ning keha annab veelgi kiiremini sooja ära, seega pole pakases alkoholi tarbimine soovitatav ning võib olla isegi vastupidise efektiga ja ohtlik!

Kokkuvõtteks:
Talvel pildistades peab Sul olema:
Korralik tõmblukuga suletav fotokott
Aku laetud ja täiendav aku soojas põuetaskus
Soe riietus, jalanõud ja kindad
Termos sooja joogiga

54321
(1 vote. Average 5 of 5)
Leave a reply