Paneme valge tasakaalu paika

By in
859

See, millised jäävad fotole värvid, sõltub mitmetest teguritest. Neist olulisimad on ehk valgusallika omadused (valgusallika värvustemperattuur) ning kaamera seaded (valge tasakaal). Tavaliselt tähistatakse valge tasakaalu sätet kaameras tähisega WB (white balance) ning valgetasakaalu mõõtühikuteks on kelvin (K). Kokkuleppeliselt loetakse valgeks valguseks 5200 K.

Selleks et mõista kuidas valge tasakaal pildi värve mõjutab, toon Sulle ühe näite. Peagi oled pildistamas jõulupühasid oma kodus. Sageli kasutatakse jõuluajal lisaks elektrilistele valgusallikatele ka elusa tulega küünlaid. Küünlaleegi värvustemperatuur on 1500 K, ehk tegemist on väga kollase valgusega. Enamasti on Sinu kaamera valge tasakaal häälestatud automaatikale ning siis püüab kaamera hoida sellist tasakaalu, et värvid pildil ei oleks ei liialt kollakad ega ka liialt sinakad. Enamasti selline olukord sobib. Teie jõuluaegsetel piltidel võiksid siiski olla veidi soojemad värvitoonid. See annaks piltidele hubasuse tunde. Valgetasakaalu on kõige lihtsam reguleerida kelvinite järgi. Tehes proovipilte küünlavalgel märkad, et kui reguleerid valge tasakaalu 5200 kelvinile (see number annab kaamerale mõista, et pildistamiskeskkonnas on tegemist valge valgusega), siis saad pildile väga kollased toonid. Kui reguleerid kaamera 2500 kelvinile, siis teisendab kaamera küünlavalguse soojad toonid valgeks valguseks ja taas on piltidel ebaloomulik olukord – värvid on küll täpsed, aga valgus võiks olla soojem. Seega sobivaks võib osutuda pildistada valge tasakaaluga 3000-3200 kelvinit. Tähtis on, et pärast küünlavalguses pildistamist paneksid oma kaamera valge tasakaalu uuesti automaatikale, muidu võib juhtuda, et järgmisel päeval õues loomulikus valguses pildistades, saad täiesti sinistes toonides pildid. Hoiatan, et väga vale valgetasakaaluga pildistatud JPG failid, kus kujutis on väga kollane või väga sinakas, on digitaalses pilditöötluses värve korda saada väga keerukas või vahel isegi võimatu. Suur eelis on neil, kes pildistavad NEF (RAW) faile. Siis on valge tasakaalu reguleerimine lihtne ja hea tulemusega suuremas ulatuses.

Kui on vajalik teha tootefotosid, siis on õiged värvid väga oluline teema. Nüüd on võimalik kasutada kaameras PRE (preset manual) eelnevat valge tasakaalu häälestamist. See on täpseim võimalus saada pildistamisel valge tasakaal häälestatud täpsetele värvidele. Eesmärk on järgmine – sõltumata sellest millise värvustemperatuuriga on valgusallikas, mõõdab kaamera olemasoleva valguse ning teisendab selle „valgeks valguseks“. Võtame selle läbi punktide haaval.

  1. Võta neutraalhall kaart või hädaolukorras sobib ka valge paberileht. Seadista oma kaamera WB säte PRE funktsioonile. Pane tähele! Valge tasakaalu mõõtmise pead tegema selles valgusolukorras, milles pildistama hakkad. Loodusliku valguse korral arvesta, et päikese kõrgus muutudes muutub ka valguse värvustemperatuur ning mõõtmist tuleb uuesti korrata.
  2. Suuna objektiiv hallkaardile nii, et kogu kaader oleks kaetud ja hallkaardile ei tekiks Sinu ega kaamera varju. Vajuta WB nuppu 3 sek, kuni ekraanil hakkab vilkuma „Pre“ kirje. Mõnel kaameral tuleb mõõtmise funktsioon sisestada menüü kaudu. Vaata oma kaamera kasutusjuhendit!
  3. Tee võte. Teravustamine ei ole selle võtte juures vajalik, seepärast võid kaamera autofookuse režiimilt välja lülitada. Kui mõõtmine õnnestus, ilmub ekraanile kiri „Good“.
  4. Nüüd ongi Sinu kaamera häälestatud nii, et pildistamiskeskkonna valgusallikas on mõõdetud tinglikult valgeks ning Sa saad fotod, kus on täpsed värvid, mis ei sõltu enam valgusallika värvustemperatuurist.

Nüüd ongi Sinu kaamera häälestatud nii, et pildistamiskeskkonna valgusallikas on mõõdetud tinglikult valgeks ning te saate fotod kus on täpsed värvid mis ei sõltu enam valgusallika värvist. 

Hetkel on meil käimas “raha tagasi” kampaania, mille kohta soovitan lugeda lähemalt siit

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply