STATIIV TEEB LÕPU UDUSTELE PILTIDELE

By in
542

Räägime veelkord lahti pildistamisolukorrad, kus statiivi kasutamine on vajalik ning mida statiivi ostmisel kindlasti silmas pidada.

1. Nõrgad valgustingimused.
Üsna sageli tuleb pildistada tingimustes, kus valgust napib. Sellises olukorras tuleb jälgida säriaega. Üks võimalus on tõsta sensori valgustundlikust, kuid see võib tähendada pildi tehnilise kvaliteedi halvenemist digitaalse müra tekkimisel. Kui säriaeg on pikk, siis võtte jooksul kaamera liikumine põhjustab pildil udususe. Ööfotograafia on raudselt ikkagi statiivilt pildistamise teema. Kui pikk on kõige pikem säriaeg, millega veel saaks käelt pidistada? Sellele küsimusele aitab vastuse leida järgmine punkt.

2. Pikem fookuskaugus
Ka pika fookuskaugusega objektiivid vajavad statiivi kasutamist. Üldiselt on 300mm kõige pikem fookuskaugus millega käelt pildistada. Siinkohal tuleb veel arvestada, et kui kasutate poolkaader sensoriga kaamerat, siis fookuskauguse arvestamisel tuleb objektiivile märgitud fookuskaugus Nikoni puhul läbi korrutada koefitsendiga 1,5 Canoni puhul koefitsendiga 1.6. Seega, kui teie poolkaader kaamera ees on objektiiv fookuskaugusega 300mm, siis tegelikult on kaadri vaatenurk vastav fookuskaugusele 450mm!

Fotograafid kasutavad sellist rusikareeglit:

Säriaja number võiks olla käest pildistamisel vähemalt fookuskauguse numriga sama või kasutage kiiremat säriaega. Toon näite. Kasutades poolkaader kaamera ees objektiivi fookuskaugusega 200mm. Korrutades selle läbi 1.5 saame 300mm. Lühim säriaeg mida käest pildistades oleks mõistlik kasutada on siis 1/320 või äärmisel juhul 1/250!

3. Lähipildistamine
Lähipildistamise puhul tuleb kaamera päris kindlasti kinnitada statiivile. Kuna teravussügavus on lähipildistamisel väga kriitiline ja ulatus mõõdetav millimeetrites, siis iga kaamera liikumine viib fookuspunkti kohe paigast ära. Looduses pildistamisel (näiteks lillepidid) on probleemiks sageli ka see, et tuul liigutab pildistatavat objekti. Siin statiivi kasutamine abiks olla ei saa.

4. Panoraamfoto
Panoraamfoto pildistamisel on vajalik saavutada suuremat teravussügavust, mis tähendab pikemat säriaega. Samuti on vaja, et pildistatavatel kaadritel oleks silmapiir otse ja kõikidel kaadritel samas paigas.

5. Pika säriajaga fotod
Pikk säriaeg ning liikuvate objektide udustamine on mõnikord huvitavate piltide saamise võimaluseks. Liikumisefektist piimjaks muutunud voolav vesi on sageli huvitav olukord pildil. Siiski on oluline, et pildil jääksid paigal olevad objektid staatilistena. Seda tagab kaamera kinnitamine statiivile.

Nagu näha on statiivi vaja erinevates olukordades, pealegi sai siin välja toodud vaid mõned sagedamini kasutatavad. Mille järgi statiivi valida? Kuna statiivi eesmärk on kaamera fikseerida, siis peab olema statiiv piisavalt jäik. Kasuks tuleb ka raske statiiv. Mida raskemat kaamerat ja objektiivi kasutate, seda tugevam peab olema ka statiiv. Statiivi kandevõime on kindlasti üks toote näitajatest. Samas on rasked objektiivid kaasaskandmiseks ebamugavad.

Statiivipea valik on samuti oluline. Põhimõtteliselt on kahte tüüpi statiivipäid – 3-suunalised ja kuulpead. Kui tahad pildistada panoraami, siis on 3-suunaline statiivipea ehk parem valik. 3-suunalise statiivipea puhul iga liikumissuund on fikseeritav eraldi käepidemest. Nii on võimalik kaamera horisont võimalik paika reguleerida, ja liigutada kaamerat vaid horisontaalsuunas.

Soovitan siinkohal kahte erinevat statiivi. Hinnad on erinevad, omadused ka.

Manfrotto Beefree Carbon on ehtne rännumehele mõeldud kvaliteetstatiiv. Komplektis on kuulpea ja ka kott. Statiiv on ehitatud karbonist ning seepärast on statiiv väga kergekaaluline, kuid samas jäik. Kokkupandult on kaamera kõrgus vaid 40cm ja kaal 1,1 kg, kandejõud 4kg. Hind 289 eur

Manfrotto Compact Advanced on alumiiniumist. Samuti kompaktne 44,5cm ja kergekaaluline 1,42kg ja kandejõud 5kg. Makrorežiimis pildistamiseks on võimalik statiivi kesksammas pöörata tagurpidi. Hind 90 eur

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply