Oli tõesti metsik!

By in
513

Janne Heimonen

Wild Wonders of Europe Ltd., märts 2010

Loodusfotograafia suurima auhinna võitjad ootavad 2010. aasta ürituse käivitumist.

Euroopa Metsikud Imed (Wild Wonders of Europe), mis on maailma suurimaks loodusfotograafia keskkonnakaitse alaseks initsiatiiviks, autasustas hiljuti kahte noort lootustandvat amatöörfotograafi võimalusega täiendada oma oskusi kuue päeva jooksul Cairngormi Rahvuspargis ja Alladale’i Kõnnumaa Kaitsealal Šoti mägismaal, millele järgnes päev spetsiaalses Epsoni prindiakadeemias.

Euroopa Metsikute Imede ärijuht Peter Cairns, kes varem on võitnud mitmeid kõige prestiižikamaid loodusfotograafia võistlusi, aitas võitjatel Janne Heimonenil (28, Soome) ja Marcus Valeuril (18, Norra) leida ja üles võtta hämmastavaid kaadreid metsloomadest nagu metssead, rabapüüd, punaoravad ja valgejänesed kasutades Nikoni kingitud seadmeid.

Janne ja Marcus said sellise suurepärase võimaluse, sest nad võitsid 2009. aasta Euroopa Metsikute Imede fotograafiavõistluse. Nende võidufotod valiti välja ligemale 11 tuhande pildi hulgast, mille olid võistluse saatnud amatöör- ja professionaalsed fotograafid 23 riigist.

Võite ise tulemustele hinnangu anda, kui vaatate mõlema noore talendi töid, mis on vaatamiseks välja pandud Euroopa Metsikute Imede kodulehel olevates blogides ja galeriides, või lugedes Marcuse ja Janne kommentaare.

Janne Heimonen: „Meile antud Nikon on nende parim toode. D3s on lausa minu jaoks loodud, sest 90% minu piltidest on võetud ISO 1600 või enamaga. Seega oli suurepäraseks kogemuseks kasutada parimat võimalikku kõrge ISOga kaamerat. Samuti oli suurepärane proovida uut AF-S 500/4 VR objektiivi! Meie katsed toimusid küllaltki rasketes ilmastikutingimustes: sadas kõvasti ja oli tugev tuul… Seadmed olid küll läbimärjad, kuid töötasid imepäraselt!“

Marcus Valeur: „Epsoni päev oli fantastiline! Sain teada palju õpetlikku printimise, värvi reguleerimise, ICC profiilide ja töötlemise kohta. Saime mõlemad ka Epson P-7000 Multimedia Photo Vieweri. Peale imetlusväärsete tulemuste nägemist on Epsoni printer ka ametlikult minu ostunimekirjas.“

Marcus Valeur: „Alladale on väga ilus. Ka sellise külastaja puhul, kes ei ole just loodusfotograaf, pakub Alladale sedavõrd palju hämmastavat metsikut elu, et kaamera koju jätmine on äärmiselt suur viga – soovitan seda kõikidele loodusfotograafidele.“

2010. aasta võistluse algus on planeeritud maikuusse – osalemistaotlust saab esitada veebilehel: http://www.wild-wonders.com. Peale noorte ja täiskasvanute peaauhindade, mille väärtus ulatub üle 3500 euro, jagasid kuuauhindu üle 30 tuhande euro väärtuses Euroopa Metsikute Imede partnerid Apple, Epson, Gitzo, Nokia ja Nikon, mis muutis selle võistluse üheks suurimaks ja prestiižikaimaks loodusfotograafia alaste konkursside hulgas.

Marcus Valeur

Janne ja Marcuse päevast Epsoni prindiakadeemias:

Epson on ametlikuks prindipartneriks Euroopa Metsikute Imede hämmastavatele näitustele, mis alustab oma Euroopa ringreise käesoleva aasta maist. Nagu professionaalsed kolleegidki said Janne ja Marcus võimaluse maksimeerida oma piltide ilu sellel päeval, kui nad külastasid Epsoni spetsialistidele mõeldud prindilaboratooriumit Hermel Hempsteadis Inglismaal. Nad töötasid koos ühe Epsoni tarbijaväljaõppe eksperdiga ja õppisid, kuidas saavutada oma ülesvõetud kaadritest fantastilisi valmispilte. Nad kasutasid Epson Stylus Pro 3800 kogedes vahetult väljapaistvaid tulemusi, mida võib saavutada isikupärastatud valmispiltide abil. Samuti õppisid nad tundma Epsoni pühendumust keskkonnaalase jätkusuutlikkuse suhtes. Epsoni Keskkonnaalane Visioon 2050 kohustab ettevõtet vähendama süsiniku heitmeid 90% võrra aastaks 2050. Suurt edu on juba saavutatud toodete ümberstruktureerimisel, mille tulemusena väheneb energiavajadus toote elutsükli jooksul märkimisväärselt.

Nikoni toodetest, mida Janne ja Marcus katsetasid:

Nikon D3S on Nikoni esimene FX vorminguga kaamera võimaldades peeneraldusega filmi salvestamist, mis omakorda pakub fotograafidele täiesti uuel tasemel loomingulist paindlikkust. D3S eripäraks on kõrgtundlik 12,1 megapiksli tasemel FX vorminguga CMOS andur, mis laiendab ISO ulatust 200st 12800ni. Nikoni hästi vastu võetud 51 punktine AF süsteem pakub kõrgtundlikkust hämaruses ja tähelepanuväärset suutlikkust kiiresti liikuvate objektide jäädvustamisel. Eesrindlik kujutise anduri puhastamise funktsioon vähendab tolmuplekkide esinemist ja kolme alternatiiviga kärperežiim tõstab pildistamise paindlikkust. EXPEED pilditöötlus ja võimas puhver võimaldab pildistada kuni 9 kaadrit sekundis pikendatud sarivõtete puhul. Tugeva keskkonnasäästlikult tihendatud magneesiumi sulamist korpusega D3S toob professionaalse tegevusfotograafia lähemale.

Nikonil on väga hea meel olla fotoseadmetega selle projekti sponsoriks. Nikon on jätkuvalt pühendunud loodusfotograafidele ja paljud neist usaldavad Nikoni seadmeid rasketes töötingimustes.

Külastusest Alladale’i Kõnnumaa Kaitsealale:

Janne ja Marcus siirdusid põhjapoole Alladale’i Kõnnumaa Kaitsealale (www.alladale.com), kus omanik Paul Lister pakkus lahkelt võitjatele võimalust õppida tundma kaugemat looduskeskkonda, mida pakub Šoti mägismaa. Alladale kujutab endast pilootprojekti ja on muljetavaldavaks loodusliku asuala taastamise initsiatiiviks. Heategevuse abil, mille eest seisab Euroopa Looduse Usaldusfond, püüab Alladale elustada maastikku ulatusliku metsa taastamise abil enne siin kunagi elanud liikide tagasi toomist. Liikunud läbi kõrgete nõlvadega kitsaste orgude, mööda looklevaid jõgesid ja nähes dramaatilist maastikku tunnetasid võitjad paremini seda maalilist keskkonda ja kaitsealal elavaid punahirvi ja metssigu ning said teada põnevatest ettevõtmistest, mida Alladale’is lähemateks aastateks planeeritakse. Õhtud veedeti ühes kaitseala keskkonnasõbralikus traditsioonilises väikeses majas.

Euroopa Metsikutest Imedest:

Kahe aasta jooksul on Euroopa Metsikud Imed kujunenud maailma suurimaks loodusfotograafia keskkonnakaitse alaseks initsiatiiviks.

2008. aasta maist 2009. aasta augustini on 69 Euroopa tipploodusfotograafi saadetud 125 fotograafia alasele tööülesandele kõigis 48 Euroopa riigis.

Nende missioon: kasutada fotograafia käsutuses olevat suurt võimalust näidata meie ühist looduspärandit, mis kuulub 700 miljonile eurooplasele ja maailmale!

Euroopa Metsikud Imed avavad käesoleva aasta mais: lipulaevana suurejoonelise vabaõhunäituse, mis reisib ringi mööda Euroopa suurlinnu ja avatakse 27. mail Haagis Hollandis koos elegantse sisenäituste seeriaga, muljet avaldava kohvilaua raamatuga kümnes keeles ja AV esitluste, loengute ning seminaridega, mis leiavad aset üle kogu Euroopa.

Üheskoos interaktiivse veebilehega pakuvad nad vaatamiseks parimaid 200 tuhandest fotost, mis võeti selle eepilise initsiatiivi käigus.

Täiendavat teavet pakub projekti veebileht: http://www.wild-wonders.com

Euroopa Metsikute Imede interaktiivsest fotokonkursist:

• Võistlus algas novembris 2008. Avatud igaühele üle maailma.

• Esitatud fotod peavad kajastama Euroopa loodust ja loomariiki, st mitte pingviine, tiigreid, Himaalaja maastikke, koduloomi ega taimi.

• Kaks vanuserühma: 1) täiskasvanud: 18aastased ja vanemad, 2) noored: 17aastased ja nooremad

• Igas vanuserühmas kaks kategooriat: 1) Euroopa Metsikud Imed, 2) Inspiratsioon Loodusest

• 23 Euroopa riigi fotograafid esitasid 12 kuu jooksul ligemale 11 tuhat fotot laadides need üles Euroopa Metsikute Imede kodulehele.

• Euroopa Metsikute Imede direktoraat viis läbi eelvaliku, mille järel igal kalendrikuul tehtud pildid avaldati hinnangu andmiseks nelja nädala jooksul Euroopa Metsikute Imede kodulehel.

• Võitjad ja teise koha saavutanud igas vanuserühmas ja kategoorias, st 8 auhinda kuus

• Euroopa Metsikute Imede partnerid annavad välja auhindu üle 30 tuhande euro väärtuses

Täiendavat teavet ja üksikasjalikumat teavet võistlusreeglite kohta saab projekti veebilehelt.

Sven Začek

Projektis osales ka Eesti loodusfotograaf Sven Začek.

„Minu ülesanne oli väga lihtne ja selge – sõita Lapimaale ja teha seal maailma tasemel pilte, mis sobiksid Põhja-Soome looduse ning talviste elukate kirjeldamiseks National Geographicus. Seda ma siis ka tegin,“ rääkis Sven Začek. „Võin veel lisada, et minu pildistamismissioon Lapimaal kestis kaks nädalat, mille käigus sai näha nii virmalisi kui ka tunda -30 kraadist pakast. Põhja-Soome talv näitas oma tõelist palet ning just seda soovisidki näha projekti korraldaja ja lootsin mina ise ka,“ kommenteeris ta veel.

Konkursi kohta ütles Začek: „Vaatamata sellele, et konkursil ei tohtinud eetilisest aspektist lähtuvalt osaleda Wild Wonders projektiga seotud fotograafid, olid tulemused äärmiselt pilkupüüdvad ja üllatavalt kõrgetasemelised.“ Tema sõnul näitas see näitas selgelt, et Euroopas on väga palju tõsiseid loodushuvilisi ja väga hea silmaga loodusfotograafe.“Rõõm oli näha, et ei pea muretsema järelkasvu pärast, sest noorte pildid olid täiesti samaväärsed täiskasvanute omadega,“ tõdes Eesti üks paremaid loodusfotograafe Začek.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply