Workshop - Kuidas pildistada väikelast?

By in
746

Fotograaf Mardo Männimägi “tööhoos”, foto: Inkari Lindve

Avaras ja mõnusas mängutoas „Tibu Laste Mängumaa” kohtusid kaunil laupäevahommikul 14.03.  pered, kes soovisid õppida pildistama lapsi.

Koos lastega koolitusel viibimiseks pole võimalik leida ideaalsemat paika, kui mängutuba. Just lastele kohandatud ruumis saavad vanemad pakkuda põnnidele tegevust, tunda ennast koduselt ja samas ka õppida. Kõige parem on koolitusel jagada lapsehoidmist ja õppimist kahe vanema vahel. Kuid ka need tublid emad, kes ilma abikaasata tulid, said  õpitud ja lapsed hoitud. Harjumuspäraselt suudab ema hoida ühes käes last, teisega kirjutada või last süles hoides endale kohvi võtta.

Hommikuselt armsad unised põnnid  hakkasid mängima, tillemad püsisid süles ja kuulasid emade-isadega koos. Hea oli vaadata, kuidas mäng ei seganud tööd – koolitaja suutis haarata täiskasvanute tähelepanu, samal ajal kilkasid lapsed pallimeres või tatsasid niisama. Tibu mängumaad kiitsid ka pered. Iseloomustamisel nimetati erinevate vanuseastmetega arvestamist, avarust ja head valgustatust.

Mängumaal oli piisavalt ruumi paarikümnele perele.

Seekordne Nikonschooli koolitaja fotograaf Mardo Männimägi

ütles end tutvustades , et tegutseb Eesti turul juba mõned aastad. „Kindlasti tahaksite teada, miks lähevad pildid mõnikord nihu,” alustas Mardo. Ühe vastusena pakkus ta rõõmsalt, et lapsed on ju hüperaktiivsed – liiguvad kiiresti ja omasoodu.


Õpetussõnad, foto: Inkari Lindve

 

Uuriti kaameraid

Fotograaf Mardo lähtus koolitusel iga inimese individuaalsest kogemusest ning aitas vajadusel kaameral  õiget nuppu leida.  Koos grupiga vaadati  üle ka fotonduse A ja O. Alustati Nikoni digipeegelkaamerate ava prioriteedi režiimist.

„Ükskõik millega te pildistate, oluline on tabada hetke,” ütles Mardo. Tema sõnul tuleb alati mõelda ning katsetada. Ta soovitas vaadata oma objekti eri nurga alt. Seda, et last tuleb pildistada tema silmade tasemelt, demonstreeris ta kõhuli fotosessiooni läbi viies. Alati ei ole oluline kaamera, vaid huvitav objekt ja huvitav kaader.

Muuda seadeid – muutub pilt

Fotograafiakoolituse seisukohast hakkas särav hommikupäike segama. Nimelt tuli väga täpselt valida seadeid, et saavutada fotol õige tasakaal. See pakkus väljakutset ja õpivõimalust.

Esimesed nõuanded tulidki tehnika vallast. „Kuna laps liigub kogu aeg, tuleb ka muuta kõiki seadeid – ava, säri, tundlikkust,” ütles Mardo. Astudes ühe sammu, muutub juba valgus. Selleks, et olulisi fotografeerimist väärivaid momente mitte maha magada, soovitab Mardo Männimägi teha pildistamiseks kuiva trenni. „Otsus tuleb teha kohapeal, õpikusse ei saa kõiki nõuandeid panna,” rõhutas koolitaja.

Ettevalmistamiseks võiks enne perepidu kriitiliselt üle vaadata toakujunduse – kas annaks  mööblit ümber tõsta. Näiteks diivani juurde võiks tõsta lilled, need kaunistaksid hiljem fotot. „Käige ringi, otsige kohti, kus oleks hea pildistada. Tõstke toole, nihutage detaile,” õpetas koolitaja.

„Enne külaliste saabumist saab kõike muuta, kujundage oma tuba sellisest lähtekohast, et saate pilte teha. Erinevad positsioonidki võib läbi mängida. Ei maksa „bingot” teha, korralik kodutöö tasub ennast alati ära.”

 


 

 

Vanessa Scarlet, foto: Mardo Männimägi

 

Laps liigub nagu komeet

Koolitusel vaheldus väike loeng pildistamisega. Praktiseerimisel sai nõu ja abi küsida. „Koguneme korra tagasi,” hüüdis Mardo peale esimest pildisessiooni. Ta naeratas ja kommenteeris: „Seal käib kõva pildistamine.”

Fotoseminarile tulnud emadele-isadele pakuti kohvi, lastel oli enamasti oma moon kaasas. „Teeme ampsti, küpsisele ampsti,” palus ka väikelast pildistav Mardo. Tal oli eesmärk saada vahva foto küpsist näksivast poisist.

Hea näoilme püüdmiseks fotole soovitas Mardo rohkem pilte teha. „Mina ei häbene palju klõpsida,” kinnitas ta. Palju duubleid tuleb teha  ka seepärast, et  hiljem võivad arvutis ilmneda vead, mida fotoaparaadi ekraanil ei pruugi märgata.

Selleks, et lapsest armsaid fotosid saada, peaks mõtlema, millise tegevuse juures tahta teda pildistada. Võiks mõelda, millal laps midagi teeb. Magavat last võiks pildistada lõuna ajal, sest siis pole toas  kottpime, õhtuti on see raskem.

Lapse pildistamise plussiks nimetas Mardo lapse spontaanset suhtlemist. Teda on küll raskem suunata ja paigale panna, kuid laps ei karda reeglina kaamerat. Samas hõlbustab ka lapsega suhtlemine  heade kaadrite püüdmist. „Täiskasvanud tunnevad ennast kaamera ees abituna. Selgitamine annab neile enesekindlust; juhendage ja täpsustage, püüdke saada kontakt – siis on edu lihtsam tulema,” rääkis Mardo.


 

Vanessa Scarlet, foto: Karneliia Press

Õppisid nii algajad kui ka edasijõudnud

Väikese Vanessa Scarleti (2a 3k) ema Karneelia jaoks oli „Kuidas pildistada väikelast” esimene fotokoolitus. Tema sõnul suhtles koolitaja Mardo sümpaatselt, aitas fotokat tundma õppida ja ei kiirustanud. „Minu aparaadil puuduvad mõned funktsioonid, enamus on olemas, aga veidi nõrgemal tasemel. Koolitaja selgitab, annab nõu – see on väga kena,” ütles Karneelia. Tal oli veidi kahju, et üks pildistamine  pooleli jäi, sest kaamera polnud piisavalt tundlik. „Mul jäid kõik õpetused meelde – vajalikud neli põhikomponenti seadistamisel. Asjalik on ka soovitus koju minnes teistele rääkida, siis kinnistuvad teadmised paremini. „Ma korraldan koolitusi ise ja seal teeme me ka palju pilte, kõike mis täna õppisin, saab universaalselt  kasutada,” oli Karneelia rahul. „Saan aru, et üks kriteerium  koolitusel osalemiseks oli väga hea aparaat, aga õppisin ka oma kaameraga palju. Võib öelda, et rahvas on väsinud, aga rahul,” naeratas ta.

Kahe lapse isa Mart ütles, et tema ootused olid koolituse suhtes väga kõrged. Tema jaoks oli see juba kolmas erinev fotoõpe ja ta lootis, et koolitaja teda rabab. „Tahtsin kuulda midagi uut ja see ootus ka täitus. Näiteks sain teada, et teravustada võib lapse silmade järgi ja et tuleb jälgida, et valgus langeks 45kraadise nurga alt. Samas kordusid põhitõed – koolitaja rääkis kõik olulised teemad läbi. Olen digipeegelkaameraga pildistanud juba kaks aastat, mulle meeldib lapsi jälgida ja hetki jäädvustada,” kirjeldas Mart oma kogemust.

Koolituse organiseerimist ja ülesehitust pidas ta heaks ja läbiviijat väga heaks. „Siin saaks paariaastase lapsega väga häid fotosid teha. Batuudil hüppav laps võiks olla põnev, liumäel sõitva lapse ilmet võiks püüda,” arvas Mart. Enda kohta ütles ta, et pildistab lapsi hobi korras –  nii enda kui teiste rõõmuks. Peale koolituse lõppu vestles Mart koolitajaga pikalt ja jäi saadud vastustega rahule.

Järgmisele koolitusele registreeru SIIN.

Tekst: Inkari Lindve
Fotod: Karneliia Press, Inkari Lindve, ja Mardo Männimägi

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply