Õpime pildistama talve ja lund

By in
549

Võib arvata, et kui suvel ja sügisel tulevad pildid väga hästi välja, siis miks peaks olema talvel teisiti! Paraku on talvel pildistamine oma iseärasustega ning ainuke probleem pole see, et päevad on lühikesed ja valgust kipub nappima. Hoopis olulisemaks kujuneb see, et kuidas kaamera valgusmõõdik mõõdab pildi säritust kui maapind on kaetud valge lumega.

Olukorrast täieliku ülevaate saamiseks, tuleb kõigepealt meelde tuletada, et kaamera automaatika on häälestatud mõõtma valgust 18% halli järgi. See tähendab, et kaamera säriaeg, avaarv ja tundlikkus seadistatakse selliselt, et pildi keskmine heledus vastaks 18% halli heledusele. Kui pildistame suvisel ajal, siis võime hinnanguliselt öelda, et roheline muru vastab heleduse järgi keskmisele hallile. Kuna maapinnalt ja taevaalalt langev valgus keskmestatakse ning automaatika püüab selle järgi leida sobivad parameetrid pildistamiseks ning enamasti osutub tulemus igati sobivaks. Valge lumi, aga peegeldab kordades rohkem valgust ning see petab ära kaamera automaatika. Soovitan Sul teha oma kaameraga (pole vahet kas tegemist on peegelkaamera, kompaktkaamera või mobiiltelefoniga) ühe lihtsa katse ning Sa mõistad eelpool räägitut paremini.

Pildista pilvise ilmaga valget lund nii, et kogu kaader on täidetud lumise alaga. Toatingimustes võta valge paber ning pildista selle pinda nii, et see täidaks kogu kaadri. Kui Su kaamera töötas automaatses režiimis, siis märkad, et valget pildistades ei saa Sa pildile mitte valge vaid halli! Ära mõtle siin olukorras hallile kui värvusele vaid tegelikult Sinu kaamera mõõtis selle olukorra heleduse tumedamaks (18% halliks). Sama juhtub ka täiesti musta objekti pildistades. Kui kaader on mustaga täiesti täidetud, siis seda pildistades mõõdab kaamera olukorra jälle 18% halli järgi ning Sa saad pildile mitte musta vaid halli!

Talvel pildistades tekib valguse mõõtmisel samasugune probleem. Kaamera mõõdab lume halliks. Eriti hästi on see märgata siis kui on pilves ilm ning kogu kaadris on seetõttu ühtlane valgusolukord. Päikesepaistelise ilma korral tekivad varjualad ning taeva ja maapinna heleduste vahe kujuneb tunduvalt erinevamaks, siis kaamera automaatika toimib tunduvalt paremini.

Mis on siis lahendus? Kui märkad, et pildid on alasäritatud ja lumi pole valge vaid pigem hall, siis tuleb pilti heledamaks muuta. Kõige lihtsam meetod on kasutada särikompensatsiooni. Särikompensatsiooni näit peaks tavaolukorras olema 0.0 . Kui soovid muuta järgmist pilti heledamaks, siis pead lisama +0.3; +0,7; +1; +1.3… astet valgust juurde. Kui soovid järgmist pilti saada hoopis tumedamana, siis nihutad särikompensatsiooni näitu miinus märgi suunas. Mida suuremale arvule häälestad, seda suuremas ulatuses pildi heledus muutub. On selline rusikareegel, et kui mõõta valgus lumelt, siis tuleb lisada +2 astet valgust juurde. Siis on võimalik lumi piltidel saada valgeks.

Praegu on õige aeg varustada end võimeka fototehnikaga, sest hetkel on käimas Nikoni CashBack kampaania.

 

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply