Nikoni pressikonverents 2009, Šotimaa , St.Andrews’
By tarmoin BlogiOktoobri alguses Šotimaal toimunud eksklusiivsel meediaüritusel esitleti ajakirjanikele Nikoni uusimat saavutust – profikaamerat D3S. Uus kaamera ja selle omadused on juba mõnda aega kuluaarides elevust tekitanud. Ootused ja põnevus on kõrged – millega üllatatakse, milleni Nikon seekord on jõudnud.
Üritus oli kavandatud loomaks vahetuid meediakontakte tootja ja ajakirjanike vahel. Eesmärgiks oli jagada laiemalt kõige värskemat informatsiooni Nikoni arendustööst. Sündmus oli mõeldud tutvustamaks väljavalitud meedia kontaktisikutele Nikoni viimaseid arengusuundi. Kolme päeva jooksul said külalised osa võtta mitmetest põnevatest sündmustest.. Paljud ajakirjanikud töötavad kirjutavate fotograafidena või pildistavate ajakirjanikena, seetõttu veedeti osa ajast Šotimaa kaunist ja karmi loodust portreteerides.
Nikon võimaldas rohkem teada saada ettevõtte praegusest turupositsioonist. Vestelda sai Nikoni tootejuhtide ja Nikon Euroopa presidendi hr Toru Iwaokaga. Ajakirjanikele oli suureks auks ning erakordseks võimaluseks vestelda presidendiga õhtusöökidel, lõunalauas ja esitada talle pressikonverentsil küsimusi. Küsiti plaanide, võimaluste ja uute suundade kohta.
Kutsutute hulgas olid:
Lõuna-Aafrika Vabariigi fotoajakirjanik Fiona Peakeni, kes õpetab ka Johannesburgi ülikoolis fotograafiat. Ta on ajakirja PIX – African Photo Journal peatoimetaja.
Venemaa suurima ja kuulsaima fotoajakirja DigitalPhoto peatoimetaja Boris Muradov koos fotoajakirjanikuga esindas suurriiki.
Euroopa ühe vanima, British Journal of Photography toimetaja Simon Bainbridge näol oli esindatud ka Inglismaa.
Prantsusmaalt saabus nende suure fotoajakirja Photographie peatoimetaja Didier de Faÿs. Samuti olid esindatud Ida-Euroopa maad – Poola, Sloveenia, Tšehhimaa.
Põhjamaadest olid kutsutud nii Rootsi, Norra kui Taani esindajad. Ja nii edasi.
Uue kaamera esitlus
Kui saabumispäev kulus sisseelamiseks, mil pildistati vana ja väärikat St.Andrews’ linnakest, püüti hetki maailma kuulsamatelt Old Cours golfiradadelt ja tunti rõõmu soojast sügisilmast, siis õhtuks oli vestlusringis õhk tiine põnevusest ja ootusest. Tervituskõne pidas Nikon Euroopa president hr Toru Iwaoka, kes rõhutas esimese päeva mitteametlikkust. „Ka mina ei kanna täna lipsu,” naljatles president. Ta tänas kõiki kohalviibivaid Nikoni sõpru ning soovis kaunist pressikonverentsi.
Teise päeva hommik algas piduliku ning ametliku esitlusega. Peale lühikest kõnet oli Toru Iwaokal au näidata esimest korda maailma avalikkusele uut Nikon D3S kaamerat. Aplausi saatel võtsid ajakirjanikud toote vastu.
Järgnes ülevaade uue kaamera omadustest. Üllatuskahina tõi auditooriumis esile ISO-väärtuse hüppeline tõus.
UUENDUSED
1. ISO tundlikkus – ISO 12800 standard, laiendatav ISO ekvivalendini 102400 (Hi3)
2. FX-formaadis 12.1 megapiksline sensor, mi on tehtud veelgi valgustundlikumaks kui D3-l.
3. Uus ja täiustatud D-Movie funktsioon. Kaamera D3S D-Movie režiim tagab ühtlaselt hea tulemuse nii heades valgusoludes kui väga vähese valgusega situatsioonis. Täiustatud D-Movie filmib HD kvaliteediga motion JPEG (.AVI) formaadis filmilõiku 24 kaadrit sekundis.
4. Pärast laialdase tagasiside saamist professionaalsetelt fotograafidelt võeti D3S puhul kasutusele uus pildisensori puhastusfunktsioon, mis tekitab neljal erineval sagedusel vibratsiooni, vähendades nii staatilise tolmu kogunemise mõju pildisensori optilisele madalpääsfiltrile. Seda rakendati, ilma et see mingilgi määral mõjutaks 100% pildiotsija katvust, mida oodatakse professionaalselt ühe numbriga D-kaamerate tippmudelilt.
5. Kõrge kontrastsusega valgustussituatsioonides pildistamisel väldib D-Lighting detailide kaotamist, tasakaalustades särituse tumedate ja eredate alade vahel
6. Käivitusaeg 0,12 sek, katiku vabastusviivitus 0,04 sek, sama nagu D3-l. Oluline on ära mainida, et D3S mälupuhver on D3 omast kaks kordades suurem. Näiteks D3 RAW (12Bit) faili formaadiga FX formaadis pildistades teeb D3 järjest 18 pilti „hingab” ja uued 18 pilti. Nüüd aga D3S teeb samadel tingimustel 42 pilti, „hingab” ja uued 42 pilti.
7. Sarivõtte kiirus FX formaadis 9 kaadrit sekundis, DX formaadis 11 kaadrit sekundis.
8. D3S autofokuseerimine, pilditöötlus, mälukaardi kasutamise kiirus, salvestamine, USB liides ja valikuline juhtmevaba saatja töötavad koos, et profifotograaf saaks keskenduda pildistamisele ja liikuda edasi.
Kaamerasisene RAW faili järeltöötlus võimaldab kõiki neid järgnevalt mainitud funktsioone toimetada kaameras, ilma faili avamiseta arvuti pilditöötlusprogrammis:
• JPEG-tihendus (Fine, Norm, Basic)
• JPEG suurus (Large, Medium, Small)
• Valge tasakaalustamine (all parameters)
• Särikompensatsioon (-3EV to +3EV)
• Pildi reguleerimine (all options)
• Müra vähendus
• Värviruum
• Vinjettkontrolli seaded
Piltide töötlemine kaameras võimaldab fotograafidel hoida oma aega kokku ja mitte veeta pärast pildistamist aega veel pikalt arvutis. Lisaks pakub see suurepärane võimalus välja lahenduse uudiste kiiremaks avalikustamiseks. Kui fotograaf teeb juba kaameras viimistluse ära, siis saab ta saata selle faili otse toimetusse, kus see avalikustatakse näiteks online uudistes.
9. Stseenituvastussüsteem – täpsus ja intelligentsus.
10. Suurem puhver. D3s-il on kaks korda suurem puhver kui D3-l. 42 NEF´I 18 asemel ja 82 JPG Fine 52 vastu.
11. Vaikne katik. Lisatud on katiku heli vähendamise süsteem. Edasiarendus D300s kasutusel olevast. Pildistamisel katikut all hoides ei lähe peegel tagasi.
12. Mõeldes loodus- ja spordifotograafidele, kes peavad töötama kõige ekstreemsemates ilmastikutingimustes, on Nikon uues kaameras täiustanud nuppe, et kaamerat oleks lihtsam kasutada ka kindad käes.
13. ISO tundlikkuse automaatkontrolli astmed on muudetud 1EV-lt 1/3 EV-le.
14. Menüü ja abi on saadaval 15 asemel 20-s keeles.
Seiklused shotlaste moodi
Peale ametlikku kaamera D3S esitlust suunduti Shotimaa kauni looduse rüppe toodet katsetama. Kuna tegemist on seni proovikaameraga, mis esialgu vaid testimiseks, siis fotosid salvestada ei lubatud. Omalt poolt oli Nikon välja pannud statiivid ja objektiivid, et saaks jäädvustada fotograafide seiklusi ning loodusvaateid.
Vabaaja tegevustena pakuti välja eksootilisi mänge. Esimene võistlus oli kummikute loopimine tünni. Viie kummiku lennutamine tünni sisse tõi auhinnaks ei midagi muud kui Shoti viski. Teine ülesanne oli palgikandmine. Kaks rahvuslikult rõivastatud kohalikku vägilast rabasid palgi õlale nagu oleks see õlekõrs! Lähemal selgitamisel täpsustati fotofriikidele ka tehnikat. Tulemus oli palgilennutamine nii nais-kui meesfotograafide seas. Ausalt öeldes eelistati küll rohkem kummikulennutamist kui palgikandmist.
Järgmisena avanes võimalus pildistada, tundma õppida ja käega katsuda jahilinde. Kakud ja kullid olid reastatud postamentidele ning kinnitatud turvaliselt. Julgemad ajakirjanikud võisid linde spetsiaalse kindaga kinnastatult proovida käel hoida. Veel julgemad said osaleda linnu-lennutamise-harjutuses. Täpsemalt oli valmis pandud kaks posti ja lind lendas kutse ning toidu peale ühelt teisele, maandudes eelnevalt kinnastatud käel.
Kõige tehnilisem seiklus oli offroad dziibiralli. Arvestades seda, et Shotimaal on autodel „rool valel pool”, ehk kehtib parempoolne liiklusskeem, ei julgenud paljud katsetada. Kuid hakkajamad sõitsid läbi meetriste veelompide ning kaldus autodega shoti küngasel. Tegevused võimaldasid nii pildista kui ka lõõgastuda.
Pärast seiklust pakiti testkaamerad mustadesse kohvritesse, millega nad rändavad tootja juurde tagasi, et veel täiuslikemate ning parematena müügilettidele jõuda üle kogu maa.
Tekst ja fotod Inkari Lindve