Fookuskauguse tõhusam ärakasutamine

By in
471

Lainurkobjektiiv: aitab saavutada suuremat teravussügavust ja mahutada kaadrisse tavalisest palju rohkem; foto tundub intiimsem.

Teleobjektiiv: kompositsiooni tuleb valida hoolikalt, kuid saate teile huvi pakkuva objekti väga selgelt esile tõsta.

Õige fookuskauguse valimine on niisama oluline kui õige ava ja säriaja valik. Fookuskauguse abil saate määratleda, kui suurt osa stseenist kaadrisse haarata. Kuid lisaks mängib see olulist osa nii piltide kompositsioonis kui ka tundes, mida foto vaatajas tekitab.

Fookuskauguse valimisel ei tohiks piirduda üksnes sellega, kui suurt osa pildistatavast soovite kaadrisse saada. Oletagem näiteks, et pildistate randa, kus esiplaanil on kaldale triivinud ajupuud. Sõltuvalt sellest, kas kasutate lainurkobjektiivi, mille korral tunduvad vahemaad liialdatult suured ning kaugemal asuvad objektid näivad väiksemad, või teleobjektiivi, mis surub vahemaad kokku ilma objekte kahandamata, võib see stseen fotol vägagi erinev välja näha.

Fookuskaugus ja valgus

Kas teil on pildistamisel kaasas kena pikk teleobjektiiv? Siis pöörake erilist tähelepanu sellele, kuidas kaader on valgustatud. See 17 mm fookuskaugusega tehtud foto näiteks nõudis 1/125 s säriaega ning avaarv f/22. Kuna  taevas oli hele ja objektiivi sattus palju valgust, oli võimalik kasutada suure teravussügavuse saavutamiseks suhteliselt väikest ava. 35 mm peale suumides aga objektiivi valgusjõud vähenes ja ka heletaat pinda on kaadris vähem. Seetõttu tuli avaks valida f/5,6 ja säriajaks 1/500 s.

 Teksti ja fotode autor: fotograaf Aivar Pihelgas

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply